I djeca mogu štedjeti vodu

Jako je važno pomoći djeci da shvate važnost vode kao vrijednog resursa, a samim time i potrebu da se voda štedi. Ono što nauče u djetinjstvu zapamtit će cijeli život. Upoznavanje djece s važnošću vode može početi tako da ih pitate odakle misle da im dolazi voda i kako ona dolazi do kuće. Djeca upijaju informacije velikom brzinom i treba što ranije stvoriti svjesnost o načinu cirkuliranja vode.

Tražite li neke brze i jednostavne načine da natjerate mališane na štednju vode evo naših savjeta. Primjerice, ako je pospremanje suđa na njihovom popisu obaveza, pobrinite se da preskoče ispiranje i stave suđe izravno u perilicu. Možete ih zamoliti i da naprave naljepnicu za posebnu bocu vode koju mogu držati u hladnjaku. Pobrinite se da čvrsto zavrnu slavine kada ih prestanu koristiti. Ako djeca trebaju oprati svoje bicikle ili romobile, recite im da napune kantu i koriste spužvu umjesto da crijevo ostane uključeno cijelo vrijeme tijekom pranja. Ako ostane vode u čaši, recite im da zalijevaju kućno bilje umjesto da ju proliju u odvod.

Možete ići i korak dalje. Jedan od zgodnih načina je pretvoriti djecu u svojevrsne detektive. Vjerojatno ste već naučili svoju djecu da zatvore slavine nakon svake upotrebe, ali ponekad to neće zaustaviti nepotrebnu potrošnju vode. Slavina koja izbacuje samo šest kapi u minuti na godišnjoj razini potroši 1200 litara vode; to je dovoljno da se napuni sedam kada. Praćenje gubitaka vode odlična je obiteljska aktivnost pa djeca mogu biti zahvalni istraživači nepotrebne potrošnje. Zamolite ih da pažljivo osluškuju zvukove kapanja vode ili rada vodokotlića kao i da potraže druge tragove poput mrlja od vode na podu podruma ili ispod umivaonika. Jedan eksperiment koji je zabavno izvoditi s djecom je staviti žličicu prehrambene boje u vodokotlić i vidjeti hoće li to doći iscuriti u WC školjku. Pričekajte oko 15 minuta bez ispiranja – postavite tajmer kako bi djeca mogla pratiti – i zatim provjerite vodu u vašoj WC školjci. Ako je voda obojena to je jasan pokazatelj da vodokotlić pušta vodu. Primijete li curenje, djeca će to zapamtiti. Takve vrste propuštanja mogu se lako popraviti. Djeca vam mogu pomoći zamijeniti neispravni ventil vodokotlića ili brtvu na vodokotliću. Vodokotlić koji lagano propušta  može mogu potrošiti i do 40 litara na sat – pa ako vaša djeca ili vi čujete zvukove koji dolaze iz WC-a, vjerojatni krivac je vodokotlić.

Važno je također pokazati djeci kako ponovno koristiti vodu. Ako djeca imaju ribice za kućne ljubimce, potaknite ih da prilikom čišćenja akvarija recikliraju otpadnu vodu koristeći je kao hidrataciju bogatu hranjivim tvarima za kućne biljke. Slično razmišljajte i pripremajući juhu. Kao temeljac koristite ostatke vode od kuhanja povrća umjesto da punite veliki lonac iz slavine. Na taj način štedite vodu i dodajete više hranjivih tvari juhi. Možete igrati s djecom natjecanje „Mornarski tuš“. Naime, na brodovima postoji ograničena količina vode i treba voditi računa o tome kako se koristi. Evo kako „Mornarski tuš“ štedi vodu: uskočite pod tuš, otvorite vodu da se smočite, zatim isključite tuš, operite kosu šamponom i nasapunajte se, zatim uključite tuš i isperite se. Možete biti pod tušem deset minuta, ali voda teče samo dvije ili tri minute. Recite svojoj djeci kako se tuširati i mjerite im vrijeme da vidite tko je najbrži u obitelji. Dajte im do znanja da zatvaranje vode tijekom tuširanja može uštedjeti do 600 litara vode mjesečno po osobi.

Jako je zabavno s djecom saditi i kišni vrt. Sakupljanje kišnice smanjuje upotrebu vode na otvorenom te ograničava vodu koja ulazi u sustav oborinske odvodnje. Zamolite djecu da pronađu udubljeni prostor u dvorištu koji prirodno skuplja vodu te da odaberu domaće biljke, uključujući višegodišnje trave i cvijeće. Objasnite im koje će vrste privući leptire, ptice i oprašivače kako bi  vaš novi kišni vrt mogao pružiti višestruke koristi okolišu.

Uzgajate li povrće i kući imate spremnik za prikupljanje kišnice, to je još jedna sjajna prilika za razgovor s djecom kako bi bolje razumjeli odakle dolazi voda, kako se ona skladišti te kako je možemo koristiti za zalijevanje cvijeća i povrtnjaka. Potaknite svoju djecu da postavljaju pitanja o tome kako koristimo vodu, kamo odlaze otpadne vode i kako svi možemo bolje brinuti o planetu.