Štednjom vode do uštede novca

zasto-stednja-vode

Voda je jedan od resursa kojeg uzimamo zdravo za gotovo i koji nam je uvijek na raspolaganju. Živite li u području bez čestih suša ili loših vodoopskrbnih sustava tada je lako zaboraviti koliko je voda dragocjena. Jednako je lako zanemariti silno rasipanje vode obavljajući vrlo jednostavne, svakodnevne poslove. No, kako se potrošnja povećava i kako se mijenja klima, vode je sve manje i zato se svi moramo angažirati kako bismo je uštedjeli. Svjetske zalihe vode nisu tako velike kao što mislimo. Otprilike 98% vode na Zemlji nepitka je slana voda, a 2% slatke pitke vode je zaključano u polarnim ledenim područjima. Ostatak od tih 2% globalne vode je slatka podzemna voda koju možemo piti i koju koristimo za sve potrebe. Kako svjetska populacija bude rasla, voda će postajati roba koja ima sve veću vrijednost. 

Nepotrebno trošenje vode ne znači samo rasipanje dragocjenih resursa već je to i rasipanje novca. Naime, voda se ne pojavljuje samo tako na našem pragu. Kompleksni sustav pumpi, filtera, cjevovoda i odvoda svakodnevno dovodi vodu u naše domove i iz njega odvodi otpadnu vodu. Izgradnja, popravci i održavanje ovih sustava traži značajna ulaganja, a veliki dio tog troška u konačnici se prebacuje na vaše mjesečne račune za komunalne usluge i poreze.

Ušteda vode može vam pomoći da dugoročno uštedite više novca. Nije važno tuširate li se  kratko ili pazite na vodu u kuhinji ako istovremeno šest sati dnevno prskalicama zalijevate vrt. Sve je to ista voda i isti otpad i sve će vam se to naplatiti.

Štednja novca

Tako dolazimo do teme štednje novca. Troškovi vodovoda ponekad dolaze s dodatnim, skrivenim troškovima koje možda nećete primijetiti. Na primjer, dulje tuširanje (ili često tuširanje) može uzrokovati da grijač tople vode radi više. Kada bojler radi više, troši više plina ili struje, što znači skuplji račun za režije. Ista logika slijedi za sve pumpe za vodu ili filtere koje koristite.

Ušteda vode zahtijeva dvojaki pristup: promjenu navika i nadogradnju sustava. Promjena navika je besplatna, a  također će vam uštedjeti novac.  Evo nekoliko primjera: skraćivanje vremena za uobičajene kućanske poslove, kraće tuširanje, racionalnije pranje odjeće i manje zalijevanja trave ili vrta. Pobrinite se da vaši uređaji nigdje ne propuštaju. Slavine i tuševi koji propuštaju česti su uzroci gubitka vode.  Neispravan vodokotlić jedan je od najvećih uzroka gubitka vode. Pazite da uvijek zatvorite vodu na sudoperu.

Možete također nabaviti opremu koja će vam pomoći da uštedite vodu. Moderne perilice rublja izrađene su tako da troše manje vode, stoga uložite u modernu, Energy Saver perilicu posuđa ili rublja. Koristite bačve za kišu ako živite u području s puno kiše. One skupljaju kišnicu i pohranjuju je u siguran prostor, a mogu biti i dodatni izvor slatke vode za kuhanje, čišćenje ili piće. Kupite aeratore za kućne slavine koji smanjuju potrošnju vode ovisno o potrošaču (tuš, kuhinjska slavina ili slavina umivaonika). Ako napravite neku od ovih osnovnih promjena, pomoći ćete globalnim naporima da se spasi ključni prirodni resurs, a uz to ćete uštedjeti novac.

Iako ovaj popis nije konačan, izvrstan je način da počnete razmišljati o uštedi vode…