Južna Europa osjeća najveće posljedice sve ekstremnijih toplinskih valova i dugotrajnih suša uzrokovanih klimatskim promjenama i prekomjernom potrošnjom vode. Vlade tih zemalja pozivaju građane na ograničeno korištenje vode. No, u nekim regijama ni to nije dovoljno. Privatna potrošnja vode u Europskoj uniji iznosi samo 9% ukupne potrošnje dok se 60% koristi za poljoprivredu. Suše su dakle problem jednako tako kao i potrošnja vode. Nove studije meteoroloških službi predviđaju sve češća sušna ljeta i zime. Klimatolozi su potvrdili da je nakon vrlo sušnog ožujka sa samo jednom trećinom uobičajene količine oborina postproljetna suša u Europi znatno smanjila vodostaje.
Teško je pogođena Italija, a najdramatičnije je u sjevernoj Italiji koja prolazi kroz najekstremniju sušu od 1950-ih. U više od 100 gradova provode se restriktivne mjere štednje vode. Talijanska je vlada proglasila izvanredno stanje u pet regija te planira osigurati 36 milijuna eura za borbu protiv tog neodrživog stanja. Zbog višemjesečne suše i rijetke zimske kiše, vodostaji Dora Baltea i Poa — najveće rijeke u Italiji — osam su puta niži nego inače. Obje rijeke opskrbljuju jednu od najvažnijih poljoprivrednih regija u cijeloj Europi. Uprava za navodnjavanje u sjeverozapadnoj regiji oko rijeke Sesia već je naredila da se voćke i topole više ne zalijevaju. Ušteđena voda koristit će se za navodnjavanje ekonomski važnog usjeva riže. U Milanu su isključene sve ukrasne fontane. U Veroni je zalijevanje vrtova i sportskih terena, pranje automobila i terasa te punjenje bazena i bazena zabranjeno do kraja kolovoza. U Pisi se voda za piće može koristiti samo za kućnu upotrebu i osobnu higijenu. Nepoštivanje odluke kažnjavati će se s 500 eura. Gradonačelnik gradića Castenaso problemu želi pristupiti na nekonvencionalan način: zabranio je frizerima i brijačima da svojim mušterijama peru kosu dva puta. U gradiću od 16.000 stanovnika radi 10 frizerskih salona, a mjerom se želi uštedjeti tisuće litara vode dnevno.
Portugal se već tijekom zime počeo pripremati za izuzetno sušnu godinu. Početkom 2022. nedostatak oborina i niske razine vode u branama potaknuli su vladu da ograniči korištenje hidroelektrana na dva sata tjedno. Neke regije trenutno doživljavaju najgoru sušnu sezonu u tisuću godina. Udruga za poljoprivredno navodnjavanje u gradovima Silves, Lagoa i Portimao već je aktivirala plan za hitne slučajeve prema kojem 1800 farmi mora prepoloviti navodnjavanje nekih usjeva. Vlada je pozvala poslovni sektor da ulaže u mjere za uštedu vode, navodeći da postoje različite mogućnosti za povećanje učinkovitosti i smanjenje rasipanja vode. Naime u prosjeku se 25 % svježe vode gubi na putu od izvora vode, poput rijeke, do industrijskog područja te bi učinkovitija vodna infrastruktura donijela velike uštede.
Španjolska je također izrazito suha, nekad plodna tla sve se više pretvaraju u pijesak. Naime, bila je to druga najsuša zima od 1961. godine. Tako je primjerice na sjeveru zemlje preko 17 mjesta bilo prisiljeno poduzeti drastične mjere još u veljači. Grad Campelles u Kataloniji ograničio je tekuću vodu na nekoliko sati dnevno. Za hitne slučajeve, općina je postavila kante s vodom na pet lokacija. U gradiću Vacarisses bunari i cijevi podzemne vode suhi su. Trenutno ljudi tekuću vodu imaju samo između šest i deset ujutro te od osam navečer do ponoći. Španjolska je treći najveći proizvođač poljoprivrednih proizvoda u EU. Najmanje 70% sve slatke vode koristi se za poljoprivredu. Iako se učinkovito navodnjavanje kap po kap koristi na velikom dijelu poljoprivrednog zemljišta, još uvijek se jedna petina navodnjava neodrživim metodama.
U svakom slučaju EU treba veću učinkovitost u korištenju vode, upravljanje rizicima treba biti usmjereno prema budućnosti i pripremi za sljedeću krizu. To također znači i prilagodbu klimatskim promjenama na individualnoj, lokalnoj razini i državnoj razini.